Skip to main content

Realizovať dom formou katalógového projektu rodinného domu alebo si nechať spraviť rodinný dom od architekta?

Veľa klientov pri prvotných úvahách o svojom budúcom rodinnom dome rieši dilemu, či si kúpiť katalógový projekt rodinného domu, alebo vstúpiť do spolupráce s architektom a nechať si realizovať projekt „na mieru“.

Ak sa zamyslíte nad obsahom katalógového projektu a službami architekta ide v podstate o dve úplne rozdielne veci, ktoré nie je možné porovnávať. V prípade katalógového projektu klient dostáva iba produkt, ktorý je väčšinou potrebné ďalej upravovať podľa danosti pozemku a potrieb budúcich užívateľov. Architekt vám namiesto produktu poskytuje v prvom rade službu, ktorá obsahuje všetko, od idey, cez projekt pripravený na mieru podľa požiadaviek klienta, až po podporu pri celom procese uskutočnenia predstavy o bývaní.

Katalógový projekt rodinného domu:

zahŕňa výber z radu vopred navrhnutých plánov domu. Klient si vyberie projekt z katalógu, ktorý najlepšie vyhovuje jeho potrebám a vkusu. Plán ale nieje prispôsobený jeho potrebám a rodina je obmedzená na to, čo je dostupné v katalógu. Vo veľkom množstve prípadov si nakoniec klient upravuje katalógový projekt pre jeho potreby.

Rodinný dom od architekta:

Naopak spolupráca s architektom pri návrhu domu ponúka oproti kúpe katalógového rodinného domu viacero výhod:

1. produkt verzus služba:

Na rozdiel od kúpi katalógového projektu si pri spolupráci s architektom kupujete jeho služby, ktoré Vás prevedú celím procesom projektovania, vybavovania potrebných povolení a realizácie Vášho projektu.

2. Kvalita a služba:

Architekt zabezpečí, aby bol dom postavený podľa najvyšších štandardov a podľa náročných špecifikácií. Bude tiež spolupracovať s miestnymi úradmi, zabezpečí potrebné povolenia a dozrie na to aby dom spĺňal všetky stavebné normy a predpisy.

3. Dizajn:

Architekt klientovy môže pomôcť vytvoriť skutočne jedinečný a esteticky príjemný domov. Pomôže mu pri výbere materiálov, farieb a textúr, ktoré budú najlepšie vyhovovať celkovému dizajnu.

4. Efektívnosť:

Dobrý architekt má znalosti o energeticky účinných technikách, má prehľad o aktuálnych trendoch v materiáloch a technickom zariadení budovy, ktoré možno začleniť do návrhu domu. To môže pomôcť ušetriť peniaze na účtoch za energiu z dlhodobého hľadiska a zároveň Vám poradí aby vynaložené investičné náklady na stavbu boli maximálne efektívne využité.

5. Prispôsobenie:

Architekt vám môže pomôcť navrhnúť dom, ktorý špecificky spĺňa vaše potreby a túžby. Architekt s vami bude spolupracovať na vytvorení dizajnu, ktorý vyhovuje vášmu životnému štýlu, rozpočtu, špecifikám a veľkosti pozemku.

6. Cena:

Dom navrhnutý na mieru môže stáť menej ako katalógový rodinný dom podobnej kvality. Architekt môže s vami spolupracovať pri hľadaní spôsobov, ako znížiť celkové náklady na projekt formou priestorovej organizácie, použitých materiálov a celkovej efektívnosti pri návrhu. Investícia do kvalitného projektu a samotnej služby od architekta sa Vám vráti vo forme úspory pri samotnej realizácii.

Architekt je profesionál, ktorý navrhuje a plánuje výstavbu budov a iných stavieb. Mať architekta je dôležité, pretože do stavebného procesu prináša množstvo vedomostí a skúseností. Rozumie technickým aspektom výstavby, ako je technicko-stavebné riešenie a stavebné predpisy, je schopný vyvážiť tieto požiadavky s estetickými a funkčnými cieľmi projektu. Architekti majú tiež schopnosť myslieť kreatívne a prichádzať s jedinečnými riešeniami v rámci návrhu. Okrem toho môžu pomôcť zabezpečiť, aby bol projekt zrealizovaný podľa plánu a v rámci rozpočtu.

Pri prvotnom rozhodovaní nad realizáciou Vášho budúceho rodinného domu a pre lepšiu predstavu priebehu celej realizácie projektu rodinného domu Vám odporúčame navštíviť aj našu stránku venovanú rodinným domom, v ktorej bližšie vysvetľujeme spôsob našej spolupráce pri projekte rodinného domu, prípadne stránku venovanú realizácii projektu interiéru. Zároveň si neváhajte prezrieť aj naše portfólio realizácií a projektov.

Pre bližšie informácie nás neváhajte kontaktovať za účelom bezplatnej vstupnej konzultácie.